Ulga B+R
Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) polega na tym, że od podstawy opodatkowania odlicza się poniesione przez podatnika w danym roku podatkowym koszty na działalność badawczo-rozwojową („koszty kwalifikowane”).
Kiedy prowadzimy działalność badawczo-rozwojową?
Kluczowe dla korzystania z ulgi jest prowadzenie prac badawczych lub rozwojowych. Jest to działalność twórczą (obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe), podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Badania naukowe to badania podstawowe (prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne),
Prace rozwojowe to działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Przy tym twórczość prac wymaga nastawienia na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, nie ma jednak wymagań co do tego, że twórczość ta musi być oryginalna w skali świata, kraju czy nawet Polski. Wystarczy, że jest to twórczość oryginalna w danym przedsiębiorstwie
Jakie koszty są objęte ulgą?
Odliczeniu w ramach ulgi podlegają koszty, które zostały już zaliczone do KUP. Ulga daje korzyść w postaci podwójnej możliwości skorzystania podatkowego na takim koszcie (na etapie ulgi koszt pomniejsza dochód)
Koszty kwalifikowane dotyczą:
- należności ze stosunku pracy i kontraktów cywilnoprawnych oraz składek ubezpieczeniowych,
W przypadku tego kosztu kluczowe jest wykazanie, jaka konkretnie ilość czasu i których pracowników służy realizacji działalności badawczo-rozwojowej (ewidencja czasu)
- nabycia materiałów i surowców,
- nabycia niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego,
- ekspertyz, opinii, usług doradczych,
Aby było możliwe uwzględnienie kosztów ekspertyz, opinii i usług doradczych w kosztach kwalifikowanych, muszą to być czynności wykonane przez podmioty wymienione w ustawie i są to z reguły państwowe jednostki badawcze
- odpłatnego korzystania z aparatury naukowo-badawczej,
- nabycia usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej,
Koszty związane z aparatura naukowo-badawczą nie mogą być poniesione na podstawie z umowy zawartej z podmiotem powiązanym.
- uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego,
- odpisów amortyzacyjnych od kosztów prac rozwojowych,
- odpisów amortyzacyjnych od pozostałych środków trwałych bądź WNiP.
Pewna różnica może się tu pojawić dla podatników posiadających status centrum badawczo-rozwojowego (CBR), ci podatnicy z reguły uzyskują jeszcze większe przywileje w zakresie korzystania z ulgi B+R.
Koszty nie mogą zostać podatnikowi zwrócone (zrefundowane). Takie koszty w sensie pierwotnym nigdy przez podatnika nie zostały poniesione, a tylko koszty poniesione mogą zostać objęte ulgą B+R.
Podatnik w ramach ulgi odlicza całość faktycznie poniesionych kosztów kwalifikowanych. Występuje też prawo do uwzględnienia 200% poniesionych kosztów kwalifikowanych, tj. należności ze stosunku pracy i kontraktów cywilnoprawnych oraz związanych z tymi umowami składek.
Inaczej spraw wygląda w przypadku CBR i mikroprzedsiębiorców.
Jakich formalności dopilnować korzystając z ulgi B+R?
Od strony formalnej korzystanie z ulgi B+R wymaga wyodrębnienia kosztów działalności B+R w księgach. Najczęściej takie wyodrębnienie dokonywane jest poprzez utworzenie specjalnych kont analitycznych powiązanych z działalnością B+R.
Bardzo często również stosowanie ulg B+R idzie w parze z wyodrębnieniem organizacyjnym jednostki, która w podmiocie zajmuje się działalnością B+R. Taka jednostka może mieć własnego kierownika, własny budżet, strukturę hierarchiczną, regulamin. Bywają tez sytuacje, w których na poziomie podmiotu wyodrębniany jest oddział, wpisywany do KRS, który to oddział zajmuje się działaniami B+R. Jednak dla skorzystania z ulgi stworzenie takiej formuły działań B+R nie jest koniecznością.
Odliczenia kosztów kwalifikowanych dokonuje się w rozliczeniu za rok podatkowy, w którym te koszty zostały poniesione. Podatnik może jednak w danym roku zanotować stratę albo tez uzyskać dochód w takiej wysokości, że ulgi nie da rady skonsumować. Prawo do ulgi jest wówczas przenoszone w części nieodliczonej na kolejne 6 lat podatkowych.
W wyjątkowych okolicznościach przysługuje zwrot gotówkowy niewykorzystanej ulgi B+R. Zwrot przysługuje podatnikowi, który w roku rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej poniósł stratę albo osiągnął dochód niższy od kwoty przysługującego za ten rok odliczenia. Taki podatnik, może nadal otrzymywać zwrot gotówkowy w latach kolejnych, jeśli będzie mikro-, małym lub średnim przedsiębiorcą.
Ulgę rozlicza się w rocznym zeznaniu podatkowym w specjalnym załączniku, np. podatnik CIT dołącza załącznik CIT/BR, w którym wykazuje dokładnie kategorie kosztów, ich wysokość i lata podatkowe, w których powstało prawo do ulgi.
Ulga B+R a schematy podatkowe i klauzula obejścia prawa podatkowego
Końcowo warto zauważyć, że korzystanie z ulgi B+R może wymagać:
- analizy pod kątem raportowania schematu podatkowego
- analizy pod kątem zastosowania klauzuli obejścia prawa podatkowego.
W Objaśnieniach dot. raportowania schematów podatkowych (MDR) wydanych przez MF dnia 31 stycznia 2019 r. wyjaśniono, że samo skorzystanie z ulgi badawczo-rozwojowej nie podlega obowiązkowi raportowania na podstawie przepisów MDR. Aby ulgę raportować, musi ona spełniać przesłanki uznania za schemat. Możnaby podsumować, że podatnik, który tak czy inaczej prowadzi działalność B+R, a dodatkowo korzysta z ulgi, bo taka mu zgodnie z przepisami przysługuje, nie wdraża schematu podatkowego. Natomiast w sytuacji gdyby to możliwość skorzystania z ulgi B+R stanowiła o podejmowaniu działań B+R, była katalizatorem działań – wówczas o wystąpieniu schematu podatkowego możemy mówić.
Do kwestii zastosowania klauzuli obejścia prawa podatkowego w kontekście ulgi B+R Szef KAS nawiązał w opinii zabezpieczającej z 26 lipca 2021 r. (sygn. DKP 1.8011.10.2021). W opinii uznano, że choć korzyść u podatnika powołującego się na przepisy o uldze jest oczywista, to jednak ulga wynika z powszechnie obowiązujących przepisów i korzystające z niej podmioty nie działają sztucznie. (najpierw podatnik musi prowadzić działania B+R aby rozważać korzystanie z ulgi).