Partner
Ważne! MF zapowiada powrót do prac nad zmianami w opodatkowaniu Fundacji Rodzinnych
Czas czytania: 3 min.
Fundacje rodzinne znowu na celowniku fiskusa – planowane zmiany od 2026 roku
Ministerstwo Finansów zapowiada powrót do prac nad zmianą w przepisach dotyczących fundacji rodzinnych. Choć fundacja rodzinna została wprowadzona zaledwie w połowie 2023 roku jako narzędzie do planowania sukcesji i ochrony majątku rodzinnego, fiskus już teraz planuje uszczelnienie systemu i wprowadzenie nowych obciążeń fiskalnych.
Projekt - jak należy zakładać, będzie częścią szerszych zmian w podatkach dochodowych PIT i CIT, który obejmować mają m.in.:
- zmiany w preferencji IP Box – wprowadzenie wymogu zatrudnienia,
- dotyczące działań restrukturyzacyjnych, tj, przekształcenia spółek, a także dotyczące zmniejszenia wartości udziałów (akcji), czy wymiany udziałów,
- dotyczące odliczenia zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów komplementariusza spółki komandytowej i komandytowo-akcyjnej.
Jednocześnie - w zakresie fundacji rodzinnych - zapowiadane zmiany mogą objąć przede wszystkim:
- zmiany uszczelniające w zakresie opodatkowania fundacji rodzinnej,
- zmiany w daninie solidarnościowej – poszerzenie podstawy obliczenia daniny solidarnościowej o kwalifikowane dochody opodatkowane IP Box oraz o świadczenia beneficjentów otrzymane z fundacji rodzinnej,
- zmiany w przepisach dotyczących CFC.
Nie są na ten moment znane szczegóły projektowanych zmian, w tym w sczgólności na czym polegać będą "zmiany uszczelniające" w zakresie fundacji rodzinnych. Należy odnotować, że sierpniu 2024 r., propozycje zmian pojawiły się por raz pierwszy u wówczas zapowiadano m.in. opodatkowanie stawką 19-proc. podatku sprzedaży majątku przez fundację rodzinną, jeśli sprzedaż nastąpiłaby przed upływem 15 lat od nabycia. Należy założyć, że również obecnie celem zmian będzie ograniczenie działań, postrzeganych przez MF jako optymalizacyjne, polegających na sprzedaży akcji/ udziałów spółek w krótkim okresie po ich wniesieniu do fundacji. Wcześniejsze propozycje spotkały się z szeroko krytyką - na ten moment nie wiadomo, czy MF zrewidowało swoje założenia i będzie proponować krótszy okres karencji dla sprzedaży majątku fundacji, czy wróci do swoich pierwotnych propozycji.
Objęcie wypłat z fundacji rodzinnej daniną solidarnościową oznaczać będzie, że świadczenia otrzymywane przez beneficjentów będą wliczane do podstawy tej daniny, co oznacza, że osoby uzyskujące rocznie ponad 1 mln zł świadczeń z fundacji zapłacą dodatkowe 4% podatku.
Dlaczego to ważne?
Fundacje rodzinne miały być bezpieczną przystanią dla majątku rodzinnego, pozwalającą uniknąć problemów związanych z dziedziczeniem, zarządzaniem firmą przez następców czy podziałem majątku między spadkobierców. Ustawodawca w ustwie o fundacjach rodzinnych zawarł również pewną "umowę społeczną" i zobowiązanie do analizy obecnych przepisów i wprowadzania do nich ewentualnych zmian i korekt nie wcześniej niż przed upływem trzech lat ich obowiązywania. Miało to zapewnić m.in. stabilność tych przepisów (w tym przepisów podatkowych). Zapowiadane zmiany stanowią złamanie tego zobowiązania i mogą realnie wpłynąć na:
- sposób zarządzania majątkiem wewnątrz fundacji,
- strategie inwestycyjne,
- opłacalność wypłacania świadczeń beneficjentom.
Co dalej
Projekt ustawy znajduje się obecnie na etapie prac rządowych i może jeszcze ulec zmianie. Zanim zmiany wejdą w życie, projekt musi zostać przyjęty przez Sejm i Senat oraz podpisany przez Prezydenta.
Jeśli posiadasz fundację rodzinną lub rozważasz jej założenie – to dobry moment, by skonsultować strategię działania i zabezpieczenia majątku.