Partner
Grupa VAT - dwa kontrowersyjne rozstrzygnięcia Dyrektora KIS
Czas czytania: 2 min.
Pojawiły się dwa nowe, dość kontrowersyjne stanowiska Dyrektora KIS w sprawie grupy VAT.
- stanowisko o sygn. 0111-KDIB3-1.4012.53.2024.3.ICZ dotyczące wystawiania dokumentu korygującego do faktury sprzedaży między członkami grupy VAT w trakcie trwania grupy VAT.
Pierwsze stanowisko dotyczyło faktur korygujących wystawianych po założeniu grupy VAT dla transakcji realizowanych pomiędzy członkami grupy w okresie przed założeniem grupy VAT. Wynika z niego, że bez względu na datę obowiązku podatkowego z faktury korygującej zawsze powinna zostać wystawiona faktura korygująca. Wydawałoby się tymczasem, że jeśli obowiązek podatkowy z tytułu wystawionego dokumentu korygującego powstaje na bieżąco, to w ramach grupy VAT wystawiamy notę księgową, która zawiera wartość VAT,
- stanowisko o sygn. 0114-KDIP4.4012.81.2024.1.MC dotyczące powstania obowiązku podatkowego dla świadczonych usług w przypadku utworzenia grupy w trakcie trwania okresu rozliczeniowego usługi.
Tu wydawałoby się, że zawiązanie grupy VAT nie wpływa na przerwanie okresu rozliczeniowego usług świadczonych długoterminowo. Rozsądne wydaje się założenie, że obowiązek podatkowy powstanie z końcem okresu rozliczeniowego wynikającego z umowy. Jednak interpretacja wskazuje, że zakres opodatkowania należy ustalić odrębnie dla okresu przed powstaniem grupy VAT (opodatkowanie) i po powstaniu grupy VAT (brak opodatkowania).
Rozstrzygnięcia te dotyczą instytucji grupy VAT, która dopiero kształtuje się na rynku. Dlatego każdy podmiot planujący funkcjonowanie w ramach takiej grupy powinien rozważyć konsekwencje tych stanowisk dla rozliczeń w okresie bezpośrednio przed i po przystąpieniu do grupy VAT.