Partner
Wyrok TSUE w sprawie prawa do odliczenia VAT od usług wsparcia nabywanych od podmiotów powiązanych
Czas czytania: 2 min.
W końcówce 2024 r. TSUE w wyroku (sygn. C-527/23, wyrok z 12 grudnia 2024 r.) w sprawie odliczania VAT od usług wsparcia w grupach kapitałowych.
Chodziło o rumuńskie przedsiębiorstwo Weatherford Atlas Gip SA, będącym częścią międzynarodowej grupy specjalizującej się w usługach naftowych. Firma ta przejęła spółkę Foserco SA, która wcześniej korzystała z ogólnych usług administracyjnych świadczonych przez podmioty z grupy zlokalizowane poza Rumunią, przy czym VAT od tych usług rozliczano na zasadzie odwrotnego obciążenia.
Podczas przeprowadzonej kontroli podatkowej rumuńskie organy doszły do wniosku, że spółka nie przedstawiła wystarczających dowodów łączących nabyte usługi administracyjne z jej działalnością opodatkowaną i odmówiono jej prawa do odliczenia VAT
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stanowczo podkreślił, że uniemożliwienie odliczenia VAT narusza zasadę neutralności podatkowej, która pozwala przedsiębiorstwom na odliczenie VAT od wszelkich kosztów związanych z działalnością gospodarczą, niezależnie od celu poniesionych wydatków. Zatem, gdy podatnik jest zarejestrowanym płatnikiem VAT i wykazuje powiązanie zakupionych usług z działalnością opodatkowaną, organy podatkowe nie powinny oceniać ekonomicznej zasadności danej transakcji.
Fakt, że te same usługi były wykorzystywane również przez inne spółki w grupie nie może być argumentem przeciwko prawu do odliczenia, o ile podatnik potrafi oddzielnie wykazać część kosztów związanych z własnymi potrzebami. Ta kwestia powinna zostać rozstrzygnięta przez odpowiedni sąd krajowy.
W wyroku podkreślono, że odmowa odliczenia VAT na podstawie subiektywnej oceny racjonalności wydatków jest sprzeczna z unijnymi regulacjami, które przewidują taką odmowę jedynie w przypadkach jednoznacznego nadużycia, oszustwa lub braku związku z działalnością opodatkowaną.