Partner
Ministerstwo Finansów ujawniło wstępne ustalenia z konsultacji w sprawie KSeF
Czas czytania: 3 min.
1. Obowiązek KSeF dla wszystkich jednocześnie
Obowiązek KSeF dla wszystkich podatników wejdzie w życie w jednym terminie (dla podatników czynnych i podatników zwolnionych z VAT) – termin będzie podany na przełomie kwietnia/maja.
Odroczenia będą dotyczyły stosowania kar i obowiązku podania numeru KSeF w płatnościach, w tym dla MPP oraz faktur wystawianych z kasy rejestrującej i paragonów z NIP uznanych za faktury.
Oznacza to też, że nie będzie podziału na objęcie obligatoryjnym KSeF np. najpierw podatników dużych, potem mniejszych.
2. Wystawianie faktur offline i wprowadzanie ich do KSeF w dniu kolejnym
W związku z obawami, że w początkowym okresie po wdrożeniu obowiązkowego KSeF, faktury wysłane do systemu i odrzucone w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego skomplikują rozliczenia, wywołają korekty, wprowadzona będzie opcja wystawiania elektronicznych faktur „offline” poza KSeF z kodem QR i wprowadzania ich do KSeF następnego dnia roboczego. Oznacza to zatem, że tryb offline będzie przewidziany nie tylko na czas awarii – będzie on mógł być stosowany regularnie do fakturowania (faktura będzie w postaci schemy), o ile kolejnego dnia roboczego faktura z offline przejdzie faktycznie przez KSeF.
3. Faktury konsumenckie w KSeF
Dopuszczona będzie możliwość wystawiania faktur konsumenckich w KSeF (opcjonalnie) wraz z dostępem konsumenta do KSeF przez wydanie faktury z kodem QR.
4. „Samoidentyfikacja” nabywcy
Jest to odpowiedź na jeden z naczelnych, zgłaszanych w trakcie konsultacji problemów, tj. sprzedawca nie wie, czy podmiot, który nie ma NIP (np. podmiot zwolniony z VAT) nabywa towary usługi jako szeroko pojęty podatnik i jego faktura musi być wystawiona przez KSeF czy też nie.
Na nabywców będzie nałożony obowiązek samoidentyfikacji. Podatnicy zwolnieni z VAT będą zobowiązani podawać na fakturach numer VAT (gdy są zarejestrowani dla potrzeb VAT) lub NIP (pozostali), jeśli dokonują zakupów na potrzeby działalności gospodarczej. Podatnicy rozliczający PIT na zasadach ogólnych lub PIT liniowym będą - dla celów rozliczeń w podatku dochodowym - mieli wymóg posiadania faktury w KSeF (zasada: bez faktury wystawionej w KSeF – brak prawa do uznania kosztu za KUP w podatku dochodowym).
5. Wsparcie podatników
Od lipca 2024 r. KAS zapewni infolinię ds. KSeF. W ciągu najbliższego miesiąca ma też ruszyć aplikacja KSeF na smartfony.
6. Przelewy bankowe
Pozostaje wymóg podania nr KSEF faktury przy przelewie bankowym, natomiast nie będzie wymogu dla banków tworzenia odrębnego pola na numer KSeF w poleceniach przelewu/zapłaty.
7. Zgłoszenie celne
Format zgłoszenia celnego ma być zmieniony tak, aby załączyć schemę, w tym e trybie offline. Służby celne otrzymają dostęp do KSeF.