KSeF - co się dzieje?
Czas czytania: 3 min.
Co słychać w projekcie KSeF?
W listopadzie opublikowany został projekt nowelizacji ustawy o VAT w zakresie KSeF, odpowiadający dotychczasowym zapowiedziom MF co do kształtu KSeF:
https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12391205/katalog/13092624#13092624
Nastąpi też odroczenie do 31 lipca 2026 r. niektórych wymogów, m.in.:
1. obowiązku podania numeru KSeF w płatnościach za e-faktury, w tym w mechanizmie podzielonej płatności,
2. stosowania KSeF do faktur z kas rejestrujących,
3. sankcji za nieprzestrzeganie obowiązków KSeF.
Będzie też możliwość wystawiania faktur w dotychczasowej formie do 30 września 2026 r. dla podatników o niskiej skali i wartości faktur, tzw. „wykluczonych cyfrowo”.
Czy dane w KSeF są bezpieczne?
MF udzieliło też oficjalnej odpowiedzi RPO, który obawia się wycieku danych obywateli i firm w związku o ogromną ilością informacji, jakie znajdą się w KSeF.
MF potwierdziło, że oceny bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych, jak np. KSeF na rzecz MF dokona Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW). Szef ABW będzie też zobowiązany do prowadzenia rejestru zdarzeń naruszających bezpieczeństwo systemów teleinformatycznych, m. in KSeF. Gdyby wystąpiło zdarzenie naruszające bezpieczeństwo KSeF, administratorzy KSeF niezwłocznie będą zgłaszali takie sytuacje do jednostki ABW monitorującej ciągłość funkcjonowania państwowych systemów teleinformatycznych.
MF również wyjaśniło, że dostęp do danych szczegółowych z faktur w KSeF będzie i aktualnie jest również możliwy dla KAS (a nie np. dla lokalnych urzędów skarbowych) w ściśle określonych sytuacjach – tj. w toku czynności kontrolnych, sprawdzających, w trakcie postępowania podatkowego oraz w celu prowadzenia działalności analitycznych.
Uzyskanie dostępu do danych każdorazowo poprzedzone będzie, tak jak dzieje się to obecnie, złożeniem wniosku o nadanie uprawnień w systemie dla danego pracownika KAS. Każdorazowy wgląd do danej faktury przez uprawnionego pracownika jest na bieżąco monitorowany w systemie i widoczne muszą być aktywne zgody przełożonych.
VIDA – projekt unijny, który wpłynie na KSeF w przyszłości
Na posiedzeniu Rady do Spraw Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN) 5.11.2024 odbyło się głosowanie, podczas którego 27 państw członkowskich osiągnęło porozumienie w sprawie pakietu ViDA. Są to dalsze zmiany w zakresie VAT unijnego.
Co się zmieni w VAT w UE:
- Modernizacja zasad sprawozdawczości VAT (np. raportowanie transakcji w czasie rzeczywistym, powszechne fakturowanie elektroniczne i standard faktury – ta zmiana pojawi się w lipcu 2030 r. (a pełna harmonizacja transakcji krajowych i wewnątrzwspólnotowych ma nastąpić w styczniu 2035 r.).
- Pojedyncza rejestracja VAT (SVR – Single Vat Registration) na całą UE – zmiana przewidziana na lipiec 2028 r.
Zmiany, które mają obowiązywać od dnia 1 lipca 2030 r. przewidują, że:
- Termin wystawienia e-faktury dla transgranicznych transakcji będzie wynosił 10 dni od daty dostawy (lub daty płatności, jeśli ta przypada wcześniej).
- Faktury dotyczące transakcji transgranicznych będą raportowane w ciągu max. 5 dni po wystawieniu faktury.
Podobnie nabywca będzie zobligowany do elektronicznego raportowania danych z e-faktur dokumentujących wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów jak również wewnątrzwspólnotowe nabycie usług w ciągu 5 dni od otrzymania e-faktury.