Partner
Sprzedaż laptopa pracownikowi a przychód w PIT
Czas czytania: 2 min.
Całkiem często zdarza się, że pracodawcy oferują zatrudnionym możliwość nabycia sprzętów i narzędzi pracy po atrakcyjnych cenach.
Sprzedaż takich przedmiotów przez pracodawcę może skutkować uzyskaniem przychodu, który według ustawy o PIT podlega opodatkowaniu (różnica w stosunku do wartości rynkowej).
Podstawą do obliczania składek na ubezpieczenia społeczne jest wynagrodzenie ze stosunku pracy, zgodnie z przepisami ustawy o PIT. Jednak zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 26 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. dotyczącego zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, z wyłączeń korzystają m.in. korzyści wynikające z układów zbiorowych pracy lub regulaminów wynagradzania, które umożliwiają pracownikom nabywanie towarów lub usług po cenach niższych od cen rynkowych. Oznacza to, że jeśli zakup sprzętu następuje na podstawie takich regulacji i po obniżonej cenie, pracownik może być zwolniony z naliczania składek.
ZUS jednak przestaje akceptować stosowanie tego zwolnienia w pewnych sytuacjach. ZUS wskazuje na zasadnicze różnice między udostępnianiem towarów i usług po preferencyjnych cenach a odsprzedażą elementów wyposażenia firmy. W piśmie z 28 lutego 2024 r. (sygn. DI/200000/43/185/2024) podkreślono, że przy zakupie używanego laptopa przez pracownika, wartość świadczenia nie zostaje wyłączona z podstawy wymiaru składek, mimo że warunki odkupu zostały określone w regulaminie wewnętrznym. Jak sądzimy obecna praktyka ZUS będzie szła w stronę kwestionowania zwolnienia z pkt 26 w sytuacjach innych niż umożliwienie pracownikom korzystania z tańszych zakupów towarów lub usług oferowanych przez ich pracodawcę, a nie w ogóle wszystkich towarów i usług.