Partner
Ważne zmiany planowane od przyszłego roku w opodatkowaniu Fundacji Rodzinnych
Czas czytania: 3 min.
UWAGA!!! Ważne zmiany planowane od przyszłego roku w opodatkowaniu Fundacji Rodzinnych
Ministerstwo Finansów opublikowało zapowiedzi zmian w podatkach dochodowych. Jednym z elementów są planowane zmiany, które mogą znacząco wpłynąć na funkcjonowanie fundacji rodzinnych.
Co ma się zmienić?
Planowane zmiany w odniesieniu do fundacji rodzinnych zostały zakreślone przez MF w dwóch obszarach:
- uszczelnienie regulacji w zakresie opodatkowania fundacji rodzinnej,
- objęcie wypłat dla beneficjentów daniną solidarnościową.
Co to oznacza dla Ciebie?
Powyższe zmiany mogą potencjalnie negatywnie wpłynąć na poziom opodatkowania w ramach fundacji rodzimych (15% CIT na poziomie fundacji rodzimej + planowane 4% daniny solidarnościowej u beneficjentów). Sposób opodatkowania fundacji rodzinnych w założeniach miał być jednym z elementów mających promować wybor tego instrumentu sukcesyjnego. Proponowane zmiany mogą te korzyści istotnie ograniczać lub całkowicie eliminować
W kontekście tych zmian opodatkowanie dywidend wypłacanych przez spółki do fundacji i dalej do beneficjentów de facto może zostać zrównane z opodatkowaniem tych dywidend w PIT poza fundacją rodzinną. Przy tym fundacja rodzinna wciąż powinna pozostawać korzystnym rozwiązaniem przy sprzedaż udziałów/ akcji - 19% (15% CIT dla FR + 4% daniny solidarnościowej) zamiast 23% (19% PIT + 4% daniny solidarnościowej). Ale to przy założeniu, że w element sprzedaży udziałów nie będą kierowane zmiany ewentualne związane z uszczelnieniem przepisów. Jednocześnie nadal środki reinwestowane z poziomu fundacji rodzinnej powinny pozostawać wolne od podatku, a więc efekt dźwigni finansowej jaki daje fundacja rodzinna powinie tu zostać zachowany.
Przy tym zastrzegamy że nie jest jeszcze znany zakładany zakres tych zmian - w szczególności czy objęcie daniną solidarnościową miałoby dotyczyć wszystkich beneficjentów czy tylko tych, którzy nie korzystają ze zwolnienia z PIT. Nie został jeszcze przedstawiony projekt ustawy w tym zakresie.
Co dalej?
Na dzień dzisiejszy nie sposób jest jeszcze ocenić wpływu tych planów legislacyjnych na realne funkcjonowanie fundacji rodzinnych. Wskazana jest w tym zakresie daleko idąca ostrożność przy planowaniu kolejnych działań. MF, projektując powyższe przepisy, powinien zwrócić uwagę na kwestie ochrony praw nabytych - proponowane zmiany mogą bowiem istotnie godzić w tę zasadę i przez to być wątpliwe konstytucyjnie. W praktyce zachowanie tej zasady w legislacji podatkowej jest często ignorowane przez MF.
Prace nad tym projektem zaplanowane są na III kwartał 2024 r. (Uchwalona ustawa musi zostać opublikowane do końca listopada żeby weszła w życie od 2025 r.) Prace nad tymi zmianami będziemy dla Państwa monitorować i poinformujemy jak tylko będą znane szczegóły projektu i będziemy mogli ocenić dostępne w związku z tym rozwiązania.
Skontaktuj się z nami:
Jeśli masz pytania dotyczące planowanych zmian i ich wpływu na Twoją fundację rodzinną, prosimy o kontakt. Nasz zespół doradców podatkowych jest gotowy, aby pomóc Ci zrozumieć i dostosować się do nowych przepisów.