Partner
Kiedy korzystanie z fundacji rodzinnej jest sztuczne?
Czas czytania: 2 min.
Autor
Szef KAS w ostatnim czasie zajmował się wnioskami w sprawie wydania opinii zabezpieczającej w zakresie fundacji rodzinnej. We wniosku osoba fizyczna planowała sprzedać udziały. Przed sprzedażą daruje je fundacji rodzinnej. Fundacja rodzinna sprzedaje je dalej po upływie 2,5 miesiąca i wypłaca zyski ze sprzedaży beneficjentowi
Porównano obciążenia podatkowe w takiej sytuacji w zderzeniu z przypadkiem sprzedaży udziałów bez uczestnictwa fundacji. Różnica jest oczywista – drugi wariant generuje 19% PIT i 4% daniny solidarnościowej, a wariant z fundacją rodzinną nie przewiduje tych podatków.
Według opinii zabezpieczającej z 12 lutego 2024 r. (sygn. DKP3.8082.8.2023), opublikowanej 9 kwietnia 2024 r., taka operacja nie będzie postrzegana jako sztuczna, jeżeli:
potencjalnymi spadkobiercami i beneficjentami fundacji są małoletnie dzieci fundatora,
fundator przez wiele lat przed wniesieniem udziałów podejmował próby ich sprzedaży, choć bez powodzenia.
Natomiast operacja może zostać potraktowana jako sztuczna, o czym traktuje odmowa wydania opinii zabezpieczającej z 19 grudnia 2024 r. (sygn. DKP1.8082.7.2023). Sami wnioskodawcy przyznali tam, że ich działanie to miało na celu zarówno ochronę rodziny i majątku (w tym w kontekście sukcesji), jak i korzystne opodatkowanie sprzedaży udziałów w ramach fundacji. W efekcie Dyrektor KAS uznał całą operację za sztuczną.