Partner
Wyrok WSA w Poznaniu kwestionuje stosowanie look through approach
Czas czytania: 2 min.
Autor
Koncepcja look through approach (LTA) pry rozliczaniu podatku u źródła oznacza, że w przypadku dokonywania płatności na rzecz podmiotu pośredniego, który nie jest rzeczywistym właścicielem tej należności, płatnik ma prawo zastosować przepisy umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub przepisy krajowe wdrażające dyrektywy unijne właściwe dla państwa rezydencji podmiotu będącego rzeczywistym właścicielem tej należności.
O ile początkowo MF zasygnalizował podatnikom, że koncepcję tę będzie stosował, to zanegował własne stanowisko w zrewidowanym Projekcie Objaśnień w sprawie rozliczania podatku u źródła poprzez wskazanie, że organy podatkowe nie są zobowiązane do jej poszanowania.
Niekonsekwencja ta jest niezrozumiała i sprzeczna z wieloma orzeczeniami sądów administracyjnych. Na przykład 21 stycznia 2025 r. WSA w Poznaniu (sygn. I SA/Po 650/24) wydał wyrok dotyczący LTA w sprawie zwolnienia dywidendowego. W tym przypadku wypłacający dywidendę do spółki belgijskiej od początku wskazywał organom, że rzeczywistym jej adresatem jest podmiot amerykański. W tej sprawie wypłacający najpierw próbował uzyskać opinię w sprawie WHT. Organ jednak odmówił, twierdząc, że belgijska spółka matka nie prowadzi rzeczywistej działalności gospodarczej i pełni rolę pasywnej spółki holdingowej, przekazującej otrzymane płatności amerykańskiemu właścicielowi. Spółka próbowała więc uzyskać interpretację indywidualną - z 9 sierpnia 2024 r. (0111-KDIB2-1.4010.301.2024.1.BJ) z 9 sierpnia 2024 r. (0111-KDIB2-1.4010.301.2024.1.BJ). Finalnie interpretacje zostały zaskarżone do sądu.
WSA stanął po stronie organu oddalił ją, podtrzymując stanowisko z interpretacji o rozstrzyganiu tej sprawy na gruncie polsko-belgijskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.