Partner
Jak działa uproszczenie safe harbour dla pożyczek?
Czas czytania: 2 min.
Autor
Kolejne interpretacje dotyczące uproszczenia safe harbour dla pożyczek
Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 22.05.2024 r., znak: 0115-KDIT1.4011.322.2024.2.MR potwierdza, że zastosowanie uproszczenia safe harbour możliwe jest tylko w przypadku pożyczek z oprocentowaniem zmiennym.
Podatnicy oparcia dla podejścia, zgodnie z którym stopa stała również umożliwia korzystanie z safe harbour poszukują w przepisach o warunkach skorzystania z uproszczenia. Warunkiem jest ustalenie oprocentowania pożyczki w ujęciu rocznym na dzień zawarcia umowy na podstawie rodzaju bazowej stopy procentowej i marży, określonych w obwieszczeniu MF aktualnym na dzień zawarcia tej umowy (za dzień zawarcia umowy uważa się również dzień zmiany umowy pożyczki w przypadku, gdy zmiana ta dotyczy oprocentowania pożyczki.
Zdaniem organu brak obowiązku aktualizacji wysokości oprocentowania – a contrario – w przypadku oprocentowania stałego zmiana stóp rynkowych w jakimkolwiek kierunku nie wpływałaby na ocenę spełnienia warunków safe harbour. Po drugie w warunkach rynkowych oprocentowanie zmienne zazwyczaj różni się od oprocentowania stałego, co wynika przede wszystkim z oczekiwań dot. kształtowania się stóp rynkowych – oprocentowanie zmienne jest standardem oferowanym przez banki.
Oznacza to, że w przypadku udzielenia spółce pożyczki o oprocentowaniu stałym nie można skorzystać z uproszczenia safe harbour, przewidzianego w art. 23s ustawy o PDOF.
Przed tą interpretacją w podobnym duchu organ wypowiedział się 13 maja 2024 r. (interpretacja o sygn. 0111-KDIB1-1.4010.130.2022.7.SG).
Nieuprawnione skorzystanie z safe harbour oznaczać może dla podatnika, że złożył błędny TPR, nie i nie sporządził wymaganej dokumentacji cen transferowych, oba te czyny wiążą się z poważnymi konsekwencjami na gruncie przepisów Kodeksu karnego skarbowego.