Partner
Rozbudowa systemu informatycznego w WNiP
Czas czytania: 2 min.
Autor
Ze stanu faktycznego w sprawie wynikało, że system oraz autorskie elementy stworzone przez dostawcę, wraz z kodem źródłowym zostaną udostępnione spółce na zasadach określonych w zamówieniu.
W przypadku modułów dodatkowych stworzonych przez podmioty zewnętrzne obowiązywać będą umowy licencyjne producentów.
W związku z zawartą umową złożone zostały zamówienia na opracowanie i wdrożenie różnych systemów.
W ramach systemów funkcjonują przyrosty.
Każdy przyrost zostaje opracowany na podstawie odrębnego zamówienia do umowy i jest odrębnie wyceniany. Każdy z przyrostów pełni określone funkcje w ramach systemu. Przyrosty stanowią w istocie części systemu, stanowią jego integralną część i de facto stanowią prace zmierzające do rozszerzenia funkcjonalności pierwotnego systemu. Nie mogą one funkcjonować jako niezależna, odrębna całość. Są one niezależne od siebie, ale nie są niezależne od samego systemu, na którym są oparte. Przyrosty te stanowią części systemów, części aplikacji, stanowiąc pewną funkcjonalną całość. Zatem, prawa autorskie do przyrostów stanowią prawa autorskimi podlegającymi amortyzacji. Spełniają bowiem ustawowe warunki:
i) zostały nabyte przez spółkę,
ii) będą wykorzystywane przez spółkę na potrzeby związane z prowadzoną przez nią działalnością gospodarczą,
iii) iii) przewidywany okres wykorzystywania autorskich praw majątkowych jest dłuższy niż rok.
Są to wartości niematerialne i prawne podlegające amortyzacji, odrębne od samego systemu. Interpretacja ta wydana została 23 stycznia 2025 r. (sygn. 0111-KDIB1-1.4010.735.2024.1.BS).