Za 2024 r. po raz pierwszy będzie należny podatek minimalny
Czas czytania: 2 min.
Podatek minimalny dotyczy spółek, w tym zagranicznych zakładów zlokalizowanych w Polsce oraz podatkowych grup kapitałowych (PGK), które są podatnikami CIT. Obowiązek zapłaty dotyczy tych, które odnotowały stratę podatkową lub ich rentowność nie przekracza 2%, przy czym rentowność ta jest obliczana na podstawie wskaźników specyficznych dla podatku minimalnego.
Podatek minimalny nie dotyczy m.in. nowych podatników przez pierwsze trzy lata działalności, podatników posiadających prostą strukturę oraz małych podatników. Dodatkowo z tego obowiązku są zwolnieni podatnicy korzystający z estońskiego CIT oraz PIT.
Podatek minimalny wynosi 10% podstawy opodatkowania, która obejmuje głównie 1,5% przychodów oraz określone kategorie kosztów. Istnieje również możliwość zastosowania niektórych odliczeń, dostępnych w tradycyjnym CIT. Alternatywnie, podatek może być naliczany od 3% przychodów.
Kwotę należnego CIT można odliczyć od podatku minimalnego. W praktyce płatna będzie wyższa z kwot – albo CIT, albo podatek minimalny, jeśli ten ostatni jest należny. Podatek minimalny można także odliczyć od CIT w kolejnych latach, pod pewnymi warunkami ustawowymi.
Kluczowe jest ustalenie, czy spółka jest narażona na ryzyko zapłaty podatku minimalnego w 2025 roku, aby odpowiednio zabezpieczyć środki. To ma szczególne znaczenie dla spółek ponoszących straty, które w normalnych warunkach nie byłyby zobowiązane do zapłaty podatku dochodowego.
Rekomendujemy:
1. Sprawdzenie, czy spółka kwalifikuje się do któregokolwiek z ustawowych wyłączeń.
2. Weryfikację rentowności spółki za 2024 r.
3. Wstępną kalkulację należnego podatku.