Ważne terminy podatkowe w końcu roku
Czas czytania: 2 min.
Zbliża się okres zamykania podatkowych obowiązków końcoworocznych.
Przed nami terminy w obszarach:
1. Ceny transferowe
Na stronach MF pojawiło się nowe wydanie Informator TPR (wersja 5). MF podkreśliło też, że w tym roku nie należy spodziewać się przesunięć terminów związanych z obowiązkami w zakresie cen transferowych.
Podatnicy, których rok podatkowy skończył się 31 grudnia 2023 przygotowują dokumentację cen transferowych do upływa 31 października 2024 r.
Z kolei informację o cenach transferowych (TPR) za rok 2023 należy złożyć do 2 grudnia 2024 r
Dokumentację grupową cen transferowych (master file) za dany rok sporządza się do 31 grudnia 2024 r.
2. CFC
Obliczenie dochodów zależnych jednostek kontrolowanych (opodatkowanie CFC ) – do 30 września 2024 r.
3. Sprawozdanie z realizacji strategii podatkowej
Przygotowujemy sprawozdanie i publikujemy na stronie internetowej – do 31 grudnia 2024 r. oraz informujemy organ o miejscu zamieszczenia sprawozdania
Z kolei kluczowe zmiany podatkowe w nadchodzącym roku, o których warto pomyśleć jeszcze w tym roku obejmują:
1. Podatek od nieruchomości po nowemu: z najnowszego projektu, opublikowanego 3 września wynika, że złożenie deklaracji na PoN za 2025 r. będzie można odroczyć do 31 marca 2025 r. (zamiast 31 stycznia 2025 r.). Da to więcej czasu na zapoznanie się z nowymi, projektowanymi przepisami.
2. JPK CIT od 2025.: dla dużych podatników – księgi za 2025 r. będą raportowane w postaci JPK CIT, ale aby plik JPK został poprawnie wygenerowany i zwalidowany na bramce MF w 2026 r. księgi muszą uwzględniać specyfikę schemy JPK dla ksiąg na bieżąco od początku 2025 r. W szczególności element jakim jest ewidencja środków trwałych i pozycje składające się na różnice między wynikiem finansowym a podatkowym muszą być oznaczone zgodne z nową schemą.
3. Projekt zmian w podatkach dochodowych: różnorodne zmiany „uszczelniające” dot. opodatkowania fundacji rodzinnych, zmian w IP Box – wprowadzenie wymogu zatrudnienia, zmian w daninie solidarnościowej, zmian dotyczących estońskiego CIT. Projekt nie znajduje się na tym etapie nawet w Sejmie, obszary zmian znane są z wypowiedzi publicznych przedstawicieli MF.
4. Przepisy o globalnym podatku minimalnym (Pillar 2) – dla największych przedsiębiorstw międzynarodowych – od 1 stycznia 2025 r.
5. Pierwsze rozliczenie krajowego podatku minimalnego wynikającego z ustawy o PDOP nastąpi w 2025 r. – wraz z CIT-8 składanym za 2024 r. w załączniku CIT-M.