Partner
Czy samodzielne doszacowanie dochodu oznacza, że ceny są rynkowe?
Czas czytania: 2 min.
Autor
W sprawie chodziło o spółkę, która realizowała transakcje sprzedaży produktów gotowych do podmiotów powiązanych, stosując obniżone ceny – czasem nawet poniżej kosztów produkcji. W CIT spółka wykazała dodatkowy przychód odpowiadający różnicy między faktycznie stosowaną ceną a wartością rynkową, a następnie odprowadziła należny podatek.
W interpretacja w tej sprawie organ uznał, że spółka nie może w TPR złożyć oświadczenia o rynkowości cen w jej transakcjach. Uznał, że przepisy pozwalają na jego złożenie jedynie w odniesieniu do świadczeń całkowicie lub częściowo nieodpłatnych. Samo uwzględnienie dodatkowego przychodu w wysokości różnicy między ceną sprzedaży a rynkową nie zmienia faktu, że pierwotne ceny były nierynkowe.
Sąd administracyjny potwierdził interpretację organu podatkowego. Zatem podatnik, który skoryguje swoje rozliczenia w sposób zgodny z intencją przepisów, nie zostaje objęty ochroną, jaką daje formalne oświadczenie o rynkowości cen. W skrajnych przypadkach może to skutkować ryzykiem odpowiedzialności karnej skarbowej.
Możliwość złożenia takiego oświadczenia istnieje w odniesieniu do świadczeń nieodpłatnych, co sprawia, że przepisy wydają się niespójne. Dlaczego bowiem sytuacja zadeklarowania dochodu do wysokości dochodu rynkowego i zapłata podatku w sprawie spółki miałaby być istotnie inna niż sytuacje nieodpłatnych czy częściowo odpłatnych świadczeń, w przypadku który podatnicy również deklarują do celów CIT uzyskane przysporzenie.
Wyrok WSA w Gliwicach (I SA/Gl 1364/24) z 12 marca 2025 r.