Partner
JPK CIT - o co w tym chodzi?
Czas czytania: 2 min.
Autor
JPK CIT to nowe wymaganie dotyczące przekazywania informacji z ksiąg rachunkowych, stanowiące kolejny etap cyfryzacji w obszarze rozliczeń podatkowych. Do dotychczasowych, przekazywanych przez podatników schem, dołączą dwie nowe:
JPK_KR_PD – obejmuje m.in. pełny dziennik ksiąg rachunkowych, zestawienie obrotów i sald z odpowiednimi znacznikami ministerialnymi dla kont księgowych oraz dane o przychodach i kosztach podatkowych. Ta struktura różni się od obecnie obowiązującej JPK_KR, która nie wymaga obowiązkowego przesyłania do urzędów.
JPK_ST_KR – dotyczy ewidencji środków trwałych, obejmującej dane zarówno podatkowe, jak i bilansowe, oraz szczegóły dotyczące amortyzacji, nabycia, wytworzenia, zbycia czy likwidacji środków trwałych.
PGK oraz podatnicy CIT, których przychody w poprzednim roku przekroczyły 50 mln euro stosują będą mieli obowiązek przesłać te schemy już do 31 marca 2026 r. Kluczowe jest dostosowanie zakładowych planów kont tak, aby wszystkie obligatoryjne dane były wykazane zgodnie ze schemą. Pojawią się dane, których standardowo w zapisach księgowych nie ma, jak np.
- Numer faktury w Krajowym Systemie e-Faktur.
- Specyficzne, określone w rozporządzaniu znaczniki identyfikujące zapisy księgowe.
- Dane o nabyciu, wytworzeniu lub usunięciu z ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych.
- Dane dotyczące różnic między wynikiem bilansowym a podatkowym, podzielone na kategorie.